Kiedy mówimy o pierwszy królu elekcyjnym w Polsce…

….i dlaczego to jest Władysław Warneńczyk, a nie jak powszechnie się uczy …Henryk III Walezy…?

A ja bym się dalej cofnął; do Jadwigi Andegaweńskiej , a nawet  Ludwika Węgierskiego…

Bo tak naprawdę o ślubie Jadwigi z Jogajłą – późniejszym Władysławem – imię swe zawdzięczał ojcu chrzestnemu: Władysławowi Opolczykowi – zadecydowali Panowie małopolscy! Wszak Jadwiga była zaręczona z  Wilhelmem Habsburgiem – co prawda jako dziecko; ale praktykowano takie „dziecięce zaręczyny” na dworach królewskich, które w większości skutkowały ślubem.

Z jej ojcem Ludwikiem Węgierskim było tak.

Kazimierz Wielki zmarł bezpotomnie; tzn potomków i potomkiń miał wiele; ale nie mogły te dzieci objąć tronu… Na mocy szeregu postanowień Ludwik i jego męscy potomkowie zyskiwali prawa do tronu polskiego po śmierci Kazimierza, gdyby ten nie miał męskiego potomka. 24 stycznia 1355 wydano też w tej sprawie tzw. przywilej budziński, na mocy którego możnowładztwo małopolskie potwierdziło prawa Ludwika do korony polskiej.

Ponieważ możnowładcom i bogatemu rycerstwu – a więc kształtującej się już szlachcie, król aby ich zjednać nadał tzw. przywilej koszycki – praźródło złą wszelkego, prywaty, liberum veto itd.
Jakie to były przywileje?
Ano np takie:  zwolnienie od obowiązku budowy i naprawy zamków (z wyłączeniem sytuacji, gdy odbudowy wymagałyby umocnienia pograniczne na Rusi Halickiej, zagrożone wojną, lub gdy na budowę nowego zamku wyraziłaby zgodę cała szlachta); zobowiązanie do nieustanawiania nowych podatków bez zgody rycerstwa (z wyjątkiem stałego podatku); ustanowienie jednego podatku w wysokości 2 groszy od domu lub osady (podymne), zmniejszone z 12 groszy z łana.

Tak więc widzimy; iż „wolna elekcja” – to był proces; ostatecznie skrystalizował się przy wyborze Henryka Walezego na króla Polski.

Rzekłem!
Dago Piastun

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s